close
کوتاه کننده لینک
اطلاعیه

تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 1
 • بازدید دیروز 0
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 1
 • بازدید این ماه 2
 • بازدید این سال 227
 • بازدید کل 380
 • تعداد مطالب سایت 27
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعی


برای پاسخ به سوال بازاریابی محتوا چیست باید به تعریف بازاریابی و محتوا پرداخت و سپس بازاریابی محتوا را تعریف کرد و اصول و روشهای بازاریابی محتوا را ذکر کرد. اما با توجه به اینکه در مقاله بازاریابی ایمیلی چیست؟ بازاریابی را تعریف کرده ایم، و در مقاله های چگونه استراتژی بازاریابی محتوا موفق اجرا کنیم؟ و چگونه با استفاده از بازاریابی محتوا برند خود را بشناسانیم؟ با اصول بازاریابی محتوا آشنا شده ایم. بجای پرداختن به مقدمات در این مقاله سعی خواهیم کرد که نکات جدیدی در باره بازاریابی محتوا ارائه دهیم. نکاتی که به موفقیت بازاریابی محتوا کمک کند و تصمیم گیری برای سیاست گذاری بازاریابی محتوا را ساده تر کند. برای بهره مندی از این مقاله پیشنهاد میدهیم مقالات ذکر شده در بالا را ابتدا مطالعه فرمائید. در مقاله حاضر از مقدماتی مانند نحوه ایجاد مطلب براساس سئو و مانند آن بدلیل اجتناب از تکرار مکرارت صحبتی به میان نیامده است. ولی این امر به معنی کم اهمیت بودن این موارد، در بازاریابی محتوا نیست. بلکه ما انتظار داریم که علاقه مندان به این مبحث این مقدمات را در مقالات بالا مطالعه نموده و سپس این مقاله را مطالعه نمایند.

بازاریابی محتوا چیست


محتوا کلیه مطالب یک سایت را از متن، عکس، ویدئو، کالا، خدمات را شامل میشود. بازاریابی محتوا به معنی یافتن مخاطب علاقه مند به این مطالب با اولویت تمایل به خرید کالا و خدمات طراحی سایت در تهران میباشد. مثال یک سایت آموزشی میتواند بینندگانی داشته باشد که از آموزش های رایگان آن سایت استفاده می کنند. ولی بدون داشتن مخاطبانی که حاضر به پرداخت هزینه بابت آموزش های پولی سایت باشد. تداوم حیات سایت غیر ممکن است. شاید بهترین مثال برای بازاریابی محتوا سایت های ارائه دهنده فیلم باشد، این سایت ها امروزه آنچنان زیاد شده اند که مخاطب بخوبی میداند، اگر سایتی فیلمی را برای فروش گذاشته است، میتوان آن فیلم را در سایت دیگری رایگان دریافت کرد. به این ترتیب این سایت ها یکی بعد از دیگری ایجاد و یکی بعد از دیگری برشکسته میشوند. امروزه این سایت ها برای کسب درآمد به گرفتن تبلیغات روی آورده اند و از دریافت هزینه بابت فروش فیلم صرف نظر کرده اند. گاهی رقبای ما در یک صنعت چنان مبتدیانه عمل می کنند. که امکان کسب هر گونه درآمدی را منتفی می کنند. این امر از مواردی است که قبل از شروع یک سایت باید به آن بیاندیشید. زیرا که اگر نتوانید از محتوای خود درامد کسب کنید. باید برنامه ای برای گرفتن تبلیغات داشته باشید. سوال، در مثال سایت های عرضه کننده فیلم چگونه میتوان با بازاریابی محتوا فیلم های عرضه شده در سایت را به فروش رساند؟ پاسخ به این سوال میتواند برای سایر محتواها نیز ما را راهنمایی کند.

1- یک سایت فیلم دو دسته مخاطب میتواند داشته باشد:

دسته اول مخاطبانی که برای سرگرمی میخواهند فیلم تماشا کنند.

دسته دو مخاطبانی که بصورت حرفه ای و تخصصی فیلم تماشا می کنند.

2- تهیه فیلم هایی برای هر دو دسته مخاطب، که در سایت هایی رایگان یافت نمی شود.

3- تبلیغ فیلمها در شبکه های اجتماعی و یافتن مخاطبان فیلم

4- ایجاد شعارهایی برای تشویق مخاطبان به رعایت کپی رایت فیلم ها و عدم انتشار رایگان آنها

5- ایجاد راهی برای به اشتراک گذاری نظر مخاطبان با همدیگر و با مدیران سایت.

6- دریافت لیست فیلمهای درخواست شده توسط مخاطبان تهیه فیلم های لیست و انتشار آن در سایت.

7- بررسی آنالیز سایت و یافتن حفرات سایت و برطرف کردن آنها و اجرای دوباره تمام این هفت گام

تمام بازاریابی محتوا به همین هفت گام ختم میشود. مهم نیست شما مرسدس بنز می فروشید و یا فیلم و یا موسیقی و یا هر کالا و خدمات دیگری را عرضه میکنید. با رعایت این هفت گام شما میتوانید در عرضه هر کالا و خدماتی موفق شوید. باهم این گام ها را بررسی خواهیم کرد. تا از این گام ها راهکارهایی برای تمام کالاها و خدمات بیابیم.

1- دسته بندی مخاطب


ما در گام اول مخاطبان خود را دسته بندی کردیم، نام این گام را دسته بندی مخاطب می گذاریم.

دسته بندی مخاطب در بازاریابی با دو هدف انجام میشود. برخی بازاریاب ها اعتقاد دارند. تنها باید به دسته ای از مخاطب کالا و خدمات را ارائه داد. که برای کالا و خدمات ما ارزش قائل هستند. این بدان معنی است که مثلا فقط به مخاطب حرفه ای و یا فقط به مخاطب عام فیلم ها را عرضه کنیم.

این نوع عرضه کالا و خدمات در بین بازاریاب های برجسته دنیا مورد قبول و استفاده واقع میشود. برای اجرای این روش شما اول مخاطب هدف خود را از بین دسته های موجود انتخاب کرده و راجع به آن تحقیق می کنید.

باید سلیقه و نحوه دسترسی مخاطب به کلای مد نظر را بیابید، باید بدانید که کدام رقبا با چه قیمت و کیفیتی کالای شما را در اختیار مخاطب قرار میدهند.

در مثال ما ممکن است انجمن منتقدان و یا دانشگاه و یا اساتید، فیلم های مد نظردانشجویان سینما و تاتر و یا نقادان را بصورت رایگان در اختیار آنها قرار دهند، بنابراین باید برای این موضوع از قبل برنامه ریزی شده باشد. تا با شکست مواجه نشد. شناخت دقیق مخاطب و سلیقه او به موفقیت و شکست یک مجموعه خواهد انجامید. در مثال ما یک طراحی سایت در تهران که فیلم های کوتاه دیوید لینچ را دانلود و با کیفیت مطلوبی زیرنویس دار کرده و در سایت خود عرضه می کند. میتواند مخاطب خاص خود را براحتی تشویق به خرید کند.

سیاست دوم در تقسیم بندی مخاطب اجرای سیاست های مناسب برای هر کدام از دسته بندی ها است. بعد از سال 2011 و بحران اقتصادی حتی متمول ترین بازاریاب های دنیا روش ارائه محصول به یک دسته مخاطب را فراموش کرده و تلاش کردند که برای تمام سلیقه ها کالای خود را عرضه کنند. در مقاله های قبلی از عرضه گوشی های اپل برای مخاطب عامل صحبت کرده بودیم. این روش دسته بندی و سیاست گذاری برای مخاطب بیشترین سود را برای یک سایت به همراه دارد. تعیین سیاست بر اساس سلیقه های متفاوت مخاطبان به این معنی است که شما از قبل میدانید با چه خواسته هایی مواجه میشوید و برای آن برنامه ریزی می کنید. تا بتوانید برای هر سلیقه ای خدمات مناسب ارائه دهید. در مثال ما میتوان برای مخاطب عام که به دنبال سرگرمی است یک مبلغ عضویت سالانه مقرون به صرفه در نظر گرفت، به این ترتیب کاربر با یکبار پرداخت هزینه یک سال مشتری سایت میشود و بعد از پایان سال اگر واقعا فیلم های سایت نسبت به سایت های رقیب از کیفیت بالاتری برخوردار باشند. مخاطب خود را جذب و مخاطب اشتراکش را تمدید می کند.

مشکل ارائه خدمات برای تمام مخاطبان: گاهی به نظر میرسد که سلیقه مخاطبان چنان متفاوت است که نمیتوان برای تمام مخاطبان کالا و خدمات را در یک مجموعه ارائه داد. در مثال ما ممکن است سایت مخاطبانی داشته باشد که فیلم ها را با زیرنویسی های خنده دار بخواهند مشاهده کنند. یا دوبله های خنده دار و یا دوبله های محلی از فیلم ها را بخواهند. همه ما در بازار با چنین فیلم هایی مواجه شده ایم. علی القائده این فیلم ها مخاطبانی دارند. آیا میتوان در یک سایت هم فیلم های درجه یک دنیا را قرار داد و هم فیلمهایی که به طرز وحشتناکی عامیانه هستند؟ البته که میتوان اینکار را انجام داد. برخی گمان میکنند حفظ وقار یک مجموعه ارائه خدمات برای مشتریان خاص است. البته ما قصد نداریم آن روش را غلط بدانیم. ولی میتوان با ارائه خدمات به همه مشتریان شئونانت تمام مخاطبان را نیز حفظ کرد. سایت هایی زیادی وجود دارند که اینکار را انجام میدهند. در مثال ما میتوان براحتی در یک پوشه جداگانه برای مخاطبانی که بدنبال فیلم های عاملیانه و بی کیفیت هستند، فیلمهای مد نظر آنها را قرار داد.

[ امتیاز : 3 ]
برچسب ها