تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 2
 • بازدید دیروز 0
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 2
 • بازدید این ماه 6
 • بازدید این سال 6
 • بازدید کل 399
 • تعداد مطالب سایت 27
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعی


مفهوم تاکید یا تسلط، رابطه ای نزدیک با مفهوم یکپارچه دارد. تاکید به جای تکیه کردن بر اجزای مختلف یک طرح در جهت تناسب داشتن با یکدیگر، باعث می شود یکی از اجزای توجه ناظر را به خود جلب کند. وقتی در حال طراحی سایت شرکتی یک قالب صفحه وب هستید، اغلب می خواهید یکی از اجزای متن یا قالب، برجسته به نظر برسد. این ممکن است یک دکمه باشد که بخواهید کاربرانتان فشار دهند یا یک پیغام خطا که می خواهید آنها بخوانند. یکی از روشهایی که می توانید برای دستیابی به این موضوع به کار ببرید این است که جزء مورد نظر خود را در نقطه ای مرکزی قرار دهید."نقطه مرکزی" هر جایی روی صفحه است که به جای تلفیق با سایر اجزای صفحه و به آن پیوستن،توجه ناظر را به خود جلب کند.


1-جایگزینی

اگر چه محدودیت های طراحی وب اجازه چنین کاری را نمی دهند، اما مرکز یک ترکیب نقطه ای است که کاربران اول به آن نگاه می کنند و بهترین مکان برای به وجود آوردن تاکید است.هر چه یک قسمت از مرکز دور باشد در نگاه اول کمتر احتمال دارد مورد توجه قرار گیرد.


2-دنباله

دنباله مفهومی است به این معنا که هر وقت چشم ها شروع به حرکت در یک سمت کنند، تمایل دارند که در طی آن مسیر بروند تا یک ویژگی یا چیز قابل توجه ببینند."دنباله معمول ترین روشی است که طراحان از آن برای ایجاد یکپارچگی در یک طرح بندی استفاده می کنند و به صورت پیش فرض حاشیه سمت چپ عنوان ها،خط عمودی را نشان می دهد که در سمت چپ بدون اینکه هیچ طرحی استفاده شود، مستقیم به سمت پایین می رود. روش ساده دیگری برای بسط این مفهوم، استفاده قانون سه گانه ها برای قرار دادن سایر اجزا در طول خطوط Grid شماست.


3-کناره گیری

همان گونه که نزدیکی به ما کمک می کند تا یکپارچگی را خلق کنیم،کناره گیری هم تاکید را در یک طرح،بهبود می بخشد.قسمتی که از اطرافش برجسته تر به نظر برسد معمولا توجه خود را جلب می کند.


4-تناقص

تناقص کنار هم قرار دادن اجزای گرافیکی متفاوت و معمول ترین روش برای تاکید در یک طرح بندی است. مفهوم تناقص ساده است: هرچه بین یک جزء گرافیکی و محیط اطراف بیشتر باشد،آن جزء گرافیکی و محیط اطراف بیشتر باشد، آن جزء برجسته تر به نظر می رسد. تناقص را می توان با استفاده از رنگ های متفاوت و اندازه و شکل های متنوع به وجود آورد.


سایت Woot، یک وب سایت تجاری که می باشد که هر روز فقط یک کالا را می فروشد. محصولات شرکت Woot که می خواهند بفروش برسند،به صورت روزانه تغییر می کند. نکته دیگری که توجه شمارا جلب می کند گزینه I want one است، رنگ این گزینه تنها قسمتی است که با سایر قسمت ها فرق دارد،وقتی این دکمه روی پیش زمینه سفید قرار بگیرد، دو عامل انزوا و تناقص باعث می شود مورد تاکید قرار گیرد.


5-تناسب

یکی از جالب ترین راه ها برای به وجود آوردن تاکید در یک ترکیب استفاده از تناسب است. تناسب یکی از اصول طراحی سایت شرکتی است که به تفاوت هایی در اندازه اشیا مربوط می شود. اگر یک شئ را در محیطی قرار دهیم که مقیاس کوچک تر یا بزرگ تر از خود شئ داشته باشد، شئ از چیزی که در واقعیت هست، کوچک تر یا بزرگ تر به نظر می رسد. این تفاوت در تناسب توجه ناظر را به شئ جلب می کند چون در مفهوم، صحیح به نظر نمی رسد.


تعدادی از تگ های HTML، به منظور آوردن تاکید در یک صفحه وب، طراحی سایت شرکتی شده اند. برای ایزوله کردن متن، عامل blochquote را در نظر بگیرید. این عامل سمت چپ و راست هر متنی را که در آن قرار بگیرد indent کرده و عمدا خطوط توالی (continuation)، متن هر صفحه ای را قطع کرده و توجه ناظر را به خود جلب می کند. برای موقعیت یابی، ویژگی Positionind یک شئ را به طور کامی CSS انجام دهید، آن را در ستونی که در آن قرار گرفته جدا کرده و بدین ترتیب توجه ناظران را به آن جلب می کنید. در مورد تناقص ،blink tag را در نظر بگیرید.آری، همیشه تناقص را به وجود می آورد اما لطفا از آن استفاده نکنید. بهتر است از marquee tag نیز استفاده نکنید.در طراحی همان قدر که استفاده از بعضی تکنیک ها مهم است، عدم استفاده از برخی از آنها حایز اهمیت است.

برچسب ها

نظرات

ارسال نظر

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام :
ایمیل :
وبگاه :
دیدگاه شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
کد امنیتی :

1